Wywóz Gabarytów. Czym są odpady wielkogabarytowe i co do nich zaliczamy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy obywatel zobowiązany jest do stosowania selektywnej zbiórki różnego rodzaju frakcji odpadów komunalnych. Codzienna segregacja dla większości osób nie sprawia większych trudności, problem pojawia się jednak przy odpadach wielkogabarytowych, z którymi niestety w dalszym ciągu społeczeństwo nie potrafi jeszcze prawidłowo postępować.

Czym są odpady wielkogabarytowe?

Z założenia odpady za odpady wielkogabarytowe uznaje się takie, które swoimi rozmiarami znacznie wykraczają poza te przyjęte dla odpadów komunalnych. Mówiąc w dużym uproszczeniu są to po prostu śmieci, które ze względu na swoją wielkość nie mogą zostać umieszczone w standardowych pojemnikach na śmieci. Dla przykładu odpad wielkogabarytowe to np.

 • rowery,
 • suszarki na pranie,
 • deski do prasowania,
 • wózki dziecięce,
 • dywany,
 • materace,
 • meble domowe i ogrodowe,
 • stara stolarka okienna,
 • duże zabawki,
 • duży sprzęt sportowy,
 • lustra w ramie,
 • duże instrumenty muzyczne,
 • karnisze,
 • duże donice.

Należy pamiętać o tym, że do odpadów wielkogabarytowych nie należy zaliczać zużytych i starych sprzętów elektronicznych. Do tej grupy nie należy zaliczać także odpadów pobudowalnych (jak np.deski drewniane, panele, ramy, drzwi płoty), poremontowych (umywalki, wanny ,muszle toaletowe, grzejniki, spłuczki), części samochodowych, kosiarek czy motorowerów.

Jak postępować z odpadami wielkogabarytowymi?

Odpady wielkogabarytowe nie są śmieciami, których można się pozbyć w łatwy sposób, nie wymagający jakiegokolwiek wysiłku. Chcąc pozbyć się tego rodzaju odpadów można co prawda skorzystać z ofert gminnych firm zajmujących się wywozem tego typu nieczystości, jednak ze względu na pewne ograniczenia (dotyczące przede wszystkim ilości odpadów oraz czasu ich odbioru), nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie. Wynajmując specjalistyczną firmę zajmującą się wywozem odpadów (w tym tych wielkogabarytowych) można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i własne nerwy. To bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem odpowiedni kontener zostanie dostarczony i odebrany od klienta w dogodnym dla niego momencie, dzięki czemu będzie mógł się pozbyć ze swojego domu czy posesji wszystkich zalegających mu odpadów. Takie rozwiązanie, poza wygodą ma niewątpliwie jeszcze jeden dość istotny atut – w tym przypadku nie ma zagrożenia, że ilość odpadów będzie znacznie większa niż możliwości kontenera i firmy zajmującej się wywozem (co niestety zdarza się często przy organizowanym przez gminę wywozie odpadów wielkogabarytowych).  Firmy organizujące wywóz odpadów swoją działalność prowadzą zgodnie z przepisami, dzięki czemu klienci nie tylko łatwo i szybko pozbywają się zbędnego balastu, ale również chronią środowisko, nie wyrzucając ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

śmieciowóz.pl – dlaczego warto skorzystać z oferty?

Mieszkańcy Gdańska, Gdyni, Sopotu i najbliższych okolic mogą skorzystać z usługi śmieciowóz.pl, firmy zajmującej się wywozem wszelkiego rodzaju odpadów (w tym tych wielkogabarytowych). Przedsiębiorstwo zawsze samodzielnie zajmuje się każdym ładunkiem, pracując szybko i skutecznie, nawet przy trudnych z pozoru do wykonania zleceniach. śmieciowóz.pl ro konkurencyjna na rynku wywozu odpadów firma, która opłaty każdemu klientowi nalicza indywidualnie, mając na względzie przede wszystkim ilość zebranych śmieci, a nie rozmiar kontenera.  Skorzystanie z oferty przedsiębiorstwa będzie zdecydowanie lepszym, a przede wszystkim dużo wygodniejszym rozwiązaniem, niż zdanie się na gminny transport odpadów, który ze względu na swoje ograniczenia może nie dać możliwości ich szybkiego usunięcia.