Rozerwane kable elektryczne, nadgryzione drzwi, zniszczone meble… To tylko nieliczne przykłady tego, co może się wydarzyć, gdy w naszym domu zagoszczą gryzonie. Kiedyś problem dzikich lokatorów występował szczególnie na wsiach. Obecnie zachęcone dużą ilością śmieci i jedzenia, chętnie buszują również w miastach.
Czy obecność gryzoni powinna niepokoić?
Obecność szczurów i myszy zdecydowanie wymaga podjęcia radykalnych działań. Nie ma znaczenia czy jesteś rolnikiem i gryzonie zaczęły niszczyć Twoje zbiory, czy jesteś właścicielem mieszkania i zauważyłeś kilka niepokojących nadgryzień na meblach. Musisz działać szybko. Dlaczego?
Otóż, przede wszystkim dlatego, że gryzonie bardzo szybko się rozmnażają. Samica szczura śniadego ma od 2 do 6 miotów rocznie, w których rodzi się nawet do 15 młodych. Z kolei samica szczura wędrownego może mieć młode non stop – ciąża trwa około 3 tygodni, a ilość młodych sięga niekiedy nawet do 17 osobników. Biorąc pod uwagę półroczny okres, w którym nie podejmiemy działań, można się spodziewać nawet kilkudziesięciu nowych towarzyszy.
W przypadku myszy również sytuacja nie wygląda najlepiej, należą do niezwykle płodnych. Średnio można zaobserwować 8 młodych w miocie.
Już jeden gryzoń potrafi narobić sporych szkód – zniszczone konstrukcje budynków i sprzęty, poprzegryzane przewody, obdrapane meble, wszędzie widoczne odchody. W radykalnych przypadkach zalania i pożary. Niesie to za sobą niestety spore koszty. Można sobie wyobrazić, jak wyglądałyby straty, gdyby gryzoni pojawiło się więcej…
Ale to nie koniec problemów. Warto pamiętać o tym, że gryzonie roznoszą różnego rodzaju bakterie. Przykładowe choroby przenoszone przez szczury to:
- dżuma,
- tyfus plamisty,
- tularemia,
- gorączka szczurza,
- leptospiroza.
W przypadku ugryzienia przez szczura, należy udać się do lekarza, zwłaszcza jeśli wystąpi gorączka.
Jak sprawdzić czy w domu zagościły gryzonie?
Szczury to stworzenia niezwykle inteligentne i zdarza się, że ukrywają swoją obecność przed człowiekiem, aby czerpać jak największe korzyści z domowego zakątka. Odwrotnie jest w przypadku myszy, które niejednokrotnie bez wahania przebiegną koło naszej nogi w poszukiwaniu pożywienia.
Niemniej, obecność gryzoni w łatwy sposób można rozpoznać, zwracając uwagę na kilka aspektów:
- widoczne ciemnobrązowe niewielkie bobki, zwłaszcza w miejscach, gdzie trzymane jest jedzenie np. kuchnia lub piwnica,
- nadgryzienia mebli, drzwi, kabli, rur i wielu innych przedmiotów,
- rozniesione śmieci lub resztki jedzenia w różnych miejscach w domu,
- odgłosy gryzienia lub przemieszczania się zwłaszcza w nocy.
Obecność gryzoni w domach i mieszkaniach wynika z naturalnej walki o przetrwanie zwierząt. Poszukują u nas przede wszystkim ciepła i jedzenia. Nie można sobie jednak pozwolić na to, żeby niszczyły nasz majątek i rozmnażały się bez końca tworząc całe stada.
Jak szybko i skutecznie pozbyć się gryzoni?
Przede wszystkim, jeśli zauważysz, że gryzonie pojawiły się w Twoim mieszkaniu, domu lub firmie nie zwlekaj! Łatwiej i taniej poradzić sobie z problemem, gdy osobników jest mniej, niż jak zaczną się w zastraszającym tempie rozmnażać.
Samodzielne próby walki z gryzoniami często nie są skuteczne. Nie oszukujmy się, w wielu przypadkach kot czy pułapka z serem żółtym nie pomogą. A czas nie działa niestety na Twoją korzyść.
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się gryzoni jest deratyzacja. Polega na użyciu odpowiednich środków fizycznych, chemicznych lub biologicznych. Do zastosowania tej metody potrzebna jest wstępna analiza sytuacji, wiedza i doświadczenie. Tylko w ten sposób jesteś w stanie mieć gwarancję na to, że szybko pozbędziesz się niechcianych lokatorów.
Jeśli nie chcesz tracić czasu, pieniędzy i nerwów, możesz skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Napisz do nas, a my rozprawimy się z tym uciążliwym problemem!