Co zrobić z zużytymi oponami?

Problem starych i zużytych opon dotyczy wielu osób, dlatego już teraz warto zastanowić się co z nimi zrobić, aby nie zalegały w garażu. Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – należy je zutylizować. Najlepiej, kiedy można powierzyć to zadanie komuś innemu, ale czy naprawdę jest to aż takie łatwe?

W jaki sposób wygląda pozbywanie się starych opon?

Jeszcze zanim dokładnie zapoznamy się ze sposobami usuwania starych opon, warto dowiedzieć się jak dokładnie wyglądają opony. Na jedną z nich składa się wiele warstw, a do ich produkcji używa się specjalnej mieszanki tworzyw, która zapewnia bardzo istotną trwałość. Wymienia się tutaj związki ropopochodne, stal oraz pozostałe szkodliwe dla środowiska dodatki. Jednakże taka mieszanka sprawdza się znakomicie i pozwala na korzystanie z jednych opon przez kilka lat. Są wtedy trwałe na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie wymienione powyżej składniki sprawiają, że użytkownicy samochodów cieszą się z ich zalet. Problem rodzi się, kiedy zużyją się w takim stopniu, że nie da się z nimi nic zrobić. Właśnie z tego względu zapoznamy wszystkich czytelników z możliwościami, które ułatwią ich życie.

Każda opona ma w sobie ogromne ilości syntetycznych substancji chemicznych oraz związków metali, dlatego jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego. Biodegradacja trwa aż 100 lat, dlatego przepisy prawa całkowicie zabraniają wyrzucania opon do koszy na śmieci. Użytkownicy nie mogą również wywozić ich na wysypiska śmieci. Jednakże dostępne i całkowicie legalne opcje pozbywania się opon dostępne są bez większych problemów i co najważniejsze – są całkowicie darmowe. Najpopularniejsza opcja to utylizacja, którą pokrywa producent opon o czym nie wie większość użytkowników.

Skuteczna utylizacja opon

Wiele warsztatów oferuje możliwość pozostawienia opon, kiedy to wymienia się je na nowe. Ta możliwość cieszy się sporą popularnością wśród kierowców, jednakże nie jest jedyna.

Druga opcja polega na przetransportowaniu opon do specjalnych punktów przeznaczonych do dostarczania odpadów. Można je znaleźć w każdym mieście, nawet tych stosunkowo niewielkich.

Które rozwiązanie najbardziej się opłaca?

Zużyte opony trafiają do recyklingu, dzięki czemu można je ponownie wykorzystać. Takie działania sprawiają, że środowisko nie zostaje zanieczyszczone i nie zwiększa się ilość śmieci. Nadanie oponom drugiego życia cieszy się sporą popularnością i wielu użytkowników jest zainteresowana tego typu modelami. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku produkcji opon do samochodów ciężarowych, gdyż wykazują one całkiem inne właściwości niż pojazdy osobowe.

Najbardziej korzystny wybór, kiedy chodzi o pozbywanie się opon to skorzystanie z firmy zajmującej się tego typu działalnością, jak chociażby śmieciowóz. Nie trzeba się wtedy o nic starać, nigdzie zawozić opon, a wszystko przebiega w zgodzie ze środowiskiem oraz najbliższym otoczeniem.

Jak więc widać pozbywanie się starych i niepotrzebnych opon nie jest wcale takie problematyczne jak mogłoby się to wydawać. W związku z tym już teraz, kiedy pogoda skłania nas do zmiany ogumienia należy sięgnąć po telefon i oddać je do utylizacji.