Jak segregować śmieci? Pomoc firmy Śmieciowóz

Prawidłowe sortowanie śmieci ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla nas samych, ale także dla całej planety, niestety w praktyce wygląda to różnie! Co istotne największym problemem nie są przepełnione śmietniki, ale obojętność mieszkańców oraz niewiedza co zrobić z poszczególnymi odpadami. W poniższym artykule dowiesz się miedzy innymi jak prawidłowo sortować śmieci oraz czy warto korzystać z usług profesjonalnych firm, a także wiele innych ciekawych zagadnień!

Segregacja śmieci- ogólnie

Na samym początku należy jasno podkreślić, iż sposób prawidłowej segregacji śmieci został precyzyjnie określony przez rozporządzenie Ministra Środowiska dnia 29 grudnia 2016 roku. Treść dokumentu szczegółowo informuje, że najbardziej istotną zasadą jest oddzielanie surowców od odpadów, które nie mogą zostać powtórnie przetworzone. Według wprowadzonej ustawy należy sortować:

 • tworzywa sztuczne
 • metale
 • szkło
 • papier
 • odpady biodegradowalne.

Co istotne, w niektórych gminach obowiązuje także podział na szkło białe i kolorowe, jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem poprzez takie sortowanie można uzyskać pełnowartościowe surowce, które w późniejszym czasie poddawane są recyklingowi!

Jakie pojemniki do segregacji śmieci?

Czy wiesz, że w większości gmin i został ustanowiony podział na 5 pojemników do segregacji śmieci? Wszystkie z nich są specjalnie oznaczone naklejkami informacyjnymi, wygląda to następująco:

 • niebieski pojemnik– pojemnik, do którego wrzucamy papier, tekturę, kartony, gazety, oraz zeszyty i inne artykuły papiernicze
 • żółty pojemnik– wrzucamy do niego metale i tworzywa sztuczne, plastik, puszki, worki foliowe a także kartony po mleku i sokach
 • zielony pojemnik– powinno wrzucać się tutaj szkło: szklane pojemniki, butelki, słoiki, opakowania po lekach
 • brązowy pojemnik– pojemnik na odpady biodegradowalne z gospodarstw domowych: pozostałości po jedzeniu, śmieci żywieniowe, skórki z warzyw i owoców, a także zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe
 • czarny pojemnik– wrzuca się do niego odpady mieszane: gąbki, szmatki, mięso, nabiał, olej, ryby, produkty higieniczne.

Po co segregować śmieci?

Warto zaznaczyć, iż segregacja odpadów jest bardzo istotna, bowiem dzięki niej możliwe jest przetworzenie śmieci w procesie recyklingu, w celu powtórnego wykorzystania ich do wytworzenia nowego produktu. Pamiętaj, że wywóz odpadów segregowanych nie tylko ważny, ale również bardzo potrzebny! Poprzez pozyskiwanie surowców wtórnych znacznie zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co przekłada się jednocześnie na niezwykłą korzyść dla środowiska. Segregując śmieci w swoim gospodarstwie domowym, ograniczasz tony odpadów, które znacznie zanieczyściły by środowisko, co więcej takie zachowanie niesie także ze sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi na całej planecie. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj oddzielenie makulatury, gdyż przyczynia się do ograniczenia zużycia energii oraz wody, poprzez takie zastosowanie zmniejsza się również wycinka drzew. Dużą zaletą segregacji śmieci jest także niższy koszt za wywóz, dlatego warto warto wyrabiać sobie dobre nawyki, a tym samym dbać o otoczenie i budżet!

Co zrobić z innymi odpadami typu: żarówki, meble styropian, gruz?

Jeśli pojawia się problem z przedsiębiorstwem, które zajmuje się odbiorem Twoich śmieci i nie chce ono zabrać niektórych z rzeczy, warto poszukać rzetelnej i sprawdzonej firmy! Dzisiaj na rynku swoją działalność prowadzi bardzo wiele firm, aczkolwiek przed wyborem odpowiedniej należy sprawdzić dokładnie opinie klientów oraz poznać zakres świadczonych usług. Dużą popularnością cieszy się firma Smieciowoz.pl, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu wywozu śmieci, oferta obejmuje w swoim zakresie każdy rodzaj odpadów! Co istotne, firma podejmuje się wywiezienia różnego rodzaju odpadów, wśród których znajdują się między innymi:

 • urządzenia
 • sprzęt
 • gruz
 • meble
 • telewizory
 • wanny 
 • oraz wiele innych.

Bardzo dużą zaletą firmy Smieciowoz.pl jest fakt, iż pracownicy sami zajmują się załadunkiem śmieci na samochód, w przypadku mieszkań w bloku istnieje także możliwość zniesienia odpadów z wysokich pięter. Usługa świadczona jest na terenie Trójmiasta i pobliskich okolic, poprzez solidną segregację oraz recykling firma skutecznie dba o środowisko oraz ludzi.

Jeśli jesteś zainteresowany, zapoznaj się z ofertą firmy i umów się na spotkanie, a pracownicy precyzyjnie wycenią wywóz i zabiorą wszelkie odpady ze sobą.