Utylizacja mebli – jak legalnie pozbyć się starych mebli?

Meble nie są wieczne, starzeją się, ulegają zniszczeniu, wychodzą z mody, a nasz gust zmienia się wraz z wiekiem. W domu czy mieszkaniu bardzo często nie mamy wystarczającej ilości miejsca, aby zmieścić przedmioty, których nie używamy, dlatego szukamy różnych możliwości na pozbycie się ich. Podobna sytuacja ma miejsce przy sprzedaży bądź kupnie nieruchomości. Meble znajdujące się w domu zazwyczaj podlegają negocjacjom. Jednak w każdym z tych przypadków utylizacja mebli pozostaje kwestią, którą trzeba szybko rozwiązać. Umowa podpisana z firmą, która zajmuje się oczyszczaniem miasta i gospodarowaniem odpadami komunalnymi w swoim podstawowym zakresie nie posiada usługi utylizacji mebli lub innych odpadów wielkogabarytowych. Kwestie wywozu starych mebli od dłuższego czasu dokładnie określają przepisy prawa. Dlatego też, wystawienie mebli przed dom czy umieszczenie ich pod śmietnikiem znajdującym się w bloku, w oczekiwaniu, że ktoś je zabierze, nie jest dobrym pomysłem. Jak zatem utylizować meble? W dalszej części artykułu przedstawimy najlepsze rozwiązania.

Kontenery na odpady wielkogabarytowe

Umieszczenie mebli w odpowiednim kontenerze jest jednym z najprostszych rozwiązań. Takie kontenery ustawiane są w dzielnicach mieszkalnych zazwyczaj raz na kilka miesięcy. Jeśli jednak, nie mamy możliwości przechowania starych mebli w mieszkaniu i nie chcemy czekać, aż możliwość utylizacji pojawi się w naszej okolicy, możemy sami zawieść zbędne przedmioty do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taka metoda niesie jednak za sobą pewne niedogodności. Jedną z nich jest konieczność dysponowania odpowiednim samochodem, bowiem Punkt zbiórki może znajdować się w znacznej odległości od naszego miejsca zamieszkania. W takim wypadku musimy poświęcić czas na załadunek mebli i dowiezienie ich w odpowiednie miejsce. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego pojazdu, istnieje możliwość wynajęcia specjalnego transportu, jednak ta metoda wiąże się dodatkowymi kosztami, które uzależnione są od wielkości i ilości przewożonych mebli.

Sprzedaż niechcianych mebli

Wiele osób zajmuje się renowacją starych lub zniszczonych mebli, dlatego możemy spróbować wystawić je na sprzedaż. Metoda ta jest bardzo korzystna, jednak musimy brać pod uwagę nieznany czas w jakim uda nam się sprzedać niechciane przedmioty. Jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się mebli, wybierzmy inną metodę lub zaoferujmy bardzo atrakcyjną cenę.

Oddanie mebli potrzebującym

Coś czego się pozbywamy, może przydać się np. biednej rodzinie, której nie stać na zakup nowych mebli. Dzięki tej metodzie, każda strona jest wygrana. My pozbywamy się mebli, które chcemy zutylizować, a klient bez nakładu finansowego zdobywa cenną dla niego rzecz.

Zlecenie wywozu profesjonalnej firmie

Świetnym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalistów zajmujących się wywozem odpadów wielkogabarytowych, takich jak materiały budowlane, sprzęt RTV i AGD, czy meble. Firma smieciowoz.pl nie uzależnia ceny od wielkości kontenerów czy worków, a od rzeczywistej ilości materiałów. Nawiązując współpracę mamy pewność, że cały proces utylizacji mebli przebiegnie sprawnie i w pełni legalnie. Po omówieniu szczegółów, pracownicy pojawiają się w wyznaczonym miejscu i czasie. Wszystkie czynności, takie jak załadunek czy uprzątnięcie miejsca pracy, wykonywane są w całości przez wynajętą firmę. Dzięki tej metodzie, szybko i bezpiecznie pozbędziemy się wszystkich niechcianych mebli

Co grozi za nielegalne wyrzucenie śmieci

Utylizacja mebli na własną rękę, może przysporzyć nam niemałych problemów. Za umieszczenie wielkogabarytowych śmieci w zwykłym śmietniku grozi kara w wysokości nawet kilkuset złotych. Nieraz słyszało się o ludziach, którzy niechciane meble spalili. Taki czyn uznawany jest przez polskie prawo za przestępstwo, które podlega znacznie dotkliwszej karze.

Sposobów na utylizacje mebli jest wiele, jednak najbezpieczniejszą i najszybszą metodą jaką polecamy, jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się wywozem takiego rodzaju śmieci. Nie warto ryzykować pozbywaniem się niechcianych przedmiotów w sposób nielegalny, natomiast ich osobisty wywóz do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zajmie nam wiele cennego czasu, a w przypadku, gdy nie dysponujemy odpowiednim pojazdem, pochłonie również koszty wynajmu transportu.