Wywóz śmieci z ogródków działkowych

Posiadanie przydomowego ogrodu, chociażby takiego niewielkich rozmiarów daje wiele radości i satysfakcji. Zadbana przestrzeń stwarza doskonałe warunki nie tylko do uprawy sezonowych roślin rabatowych, ale także i błogiego relaksu na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Sezon wiosenno-letni to czas, który wiele osób poświęca na pracę w ogrodzie, która zazwyczaj skupia się na usuwaniu chwastów oraz zalegających na powierzchni liści, gałęzi, trawy czy nadgniłych owoców. Zastanawiasz się, co zrobić z takimi odpadami? Jak w prosty, szybki i legalny sposób pozbyć się śmieci z ogrodu? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części artykułu. 

Jak przygotować ogród do nadejścia nowego sezonu? Zabieramy się za porządki w ogrodzie!

W dzisiejszych czasach marzenie o posiadaniu własnego kawałka zieleni nie jest niczym nieosiągalnym. Nikogo więc nie powinien zdziwić fakt, że zainteresowanie ogródkami działkowymi w dalszym ciągu jest bardzo duże. Planując zakup działki, należy mieć na uwadze nie tylko przyjemne aspekty związane z posiadaniem ogrodu, ale także i obowiązki, jakie się z tym wiążą. Zadbany i schludny ogródek to najlepsza wizytówka każdego właściciela. Dlatego też właściciele ogrodów, zarówno tych przydomowych, jak i działkowych powinni pamiętać o przeprowadzaniu regularnych prac porządkowych na jego terenie. Na myśli mamy tutaj między innymi grabienie suchych liści, gałęzi oraz trawy, zbieranie zgniłych owoców oraz wyrywanie szkodliwych chwastów. W momencie, kiedy już uporamy się z uprzątnięciem wszystkich tzw. odpadów zielonych, przychodzi pora na wywóz śmieci z ogródka działkowego. Pamiętaj, że w świetle aktualnie obowiązującego prawa składowanie odpadów na terenie posesji jest zabronione. Wynika to z faktu, iż zgromadzenie dużej ilości odpadów organicznych takich jak suche liście czy gałęzie stwarza realne zagrożenie pożarowe, dodatkowo także wykazuje negatywny wpływ na środowisko, a także estetykę architektury otaczającej ogród. Co więcej, składując odpady w ogrodzie, narażamy się na poniesienie dodatkowych kosztów związanych z opłaceniem nałożonej przez straż miejską kary finansowej. 

Mandat za palenie liści i gałęzi

Choć jeszcze do niedawna palenie odpadów organicznych na terenie własnego ogrodu było dosyć powszechnym zjawiskiem wśród naszych rodaków, to zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami zarówno palenie liści, jak i gałęzi jest zabronione. Co więcej, za nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł. 

Palenie liści i gałęzi w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji. Pomimo tego, że w większości dostępnych poradników ogrodniczych znaleźć można informacje o pozytywnych aspektach tego rozwiązania, zwłaszcza w przypadku roślin porażonych przez choroby oraz insekty, to musimy mieć na uwadze fakt, iż obowiązuje nas całkowity zakaz palenia liści i gałęzi na terenie posesji. Więcej informacji na ten temat zawartych jest w Ustawie o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku (wraz z późniejszymi jej zmianami). W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić na art.30 oraz art.31.

Zgodnie z treścią art.30 zakazuje się przetwarzania odpadów, w tym również ich spalania poza instalacjami i urządzeniami do tego przeznaczonymi. Niemniej jednak zakaz ten nie dotyczy wszystkich. Zwolnione są z niego osoby fizyczne, które odpady organiczne przechowują, a następnie samodzielnie kompostują. 

Z kolei według treści art.31, punkt 7 dopuszcza się spalanie odpadów roślinnych poza instalacjami i urządzeniami pod warunkiem, że nie są one objęte obowiązkiem selektywnego zbierania. Jako że wszyscy jesteśmy objęci obowiązkiem segregowania śmieci, a z kolei na gminy nałożony jest obowiązek selektywnego segregowania odpadów, to w praktyce nie możemy samodzielnie spalać odpadów organicznych zalegających na terenie naszego ogrodu. 

Zatem co można zrobić z liśćmi i gałęziami, których pod żadnym pozorem nie wolno spalać? Mamy na to proste rozwiązanie!

Wywóz odpadów z ogródków działkowych

Jak utrzymać nienaganny porządek w ogrodzie? Co zrobić z odpadami zielonymi? Tego typu pytania zadaje sobie praktycznie każdy właściciel przydomowego ogródka. O czym już wiesz, odpadów organicznych pod żadnym pozorem nie wolno palić. Dysponując odpowiednią ilością wolnego miejsca oraz dobrymi chęciami można zdecydować się na ich kompostowanie. Choć nie jest to zbyt skomplikowane i czasochłonne zadanie, to z tego rozwiązania korzysta zaledwie garstka osób. Innym o wiele prostszym, wygodniejszym i zarazem najbezpieczniejszym sposobem na wywóz śmieci z ogródków działkowych, jest skontaktowanie się z profesjonalną firmą specjalizującą się w świadczeniu tego typu usług. Jedną z nich jest firma Nasza firma, która oferuje swoim klientom szybki wywóz odpadów z ogródków działkowych do wyznaczonego miejsca, gdzie zostaną one poddane biodegradacji. Osoby, które ponad wszystko cenią sobie komfort, mogą skorzystać z kompleksowej usługi sprzątania całego ogrodu, wraz z wywiezieniem wszystkich niepotrzebnych przedmiotów i odpadów.