Wywóz odpadów zielonych – jak pozbyć się odpadów organicznych?

Wywóz odpadów zielonych to niezwykle ważny element zagospodarowania odpadów, powstających zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej. Do roku 2018 segregacja odpadów obejmowała rozróżnienie na plastik, metal, papier i szkło, obecnie mamy do czynienia również z odpadami organicznymi, czyli BIO. Według dyrektywy Unii Europejskiej 2008/98/WE selektywna zbiórka bioodpadów jest obowiązkiem. W zależności od miejsca zamieszkania oraz ilości produkowanych bioodpadów mamy wiele możliwości, aby pozbyć się resztek organicznych. Nie warto przecież ryzykować otrzymania mandatu za nielegalne wyrzucanie odpadów. Zapoznaj się z prostymi, legalnymi sposobami na pozbycie się odpadów organicznych.

Co to są odpady organiczne?

Odpady BIO to pozostałości spożywanych pokarmów, z wyłączeniem mięsa i kości. Do odpadów organicznych zaliczamy więc obierki z owoców i warzyw, skorupki jajek, warzywa i owoce, nienadające się do spożycia, fusy z kawy i herbaty. Odpadami BIO są również resztki, powstające na skutek prac porządkowych w ogrodzie: skoszona trawa, złamane gałęzie, opadnięte liście, uschnięte kwiaty, zwiędłe kwiaty cięte, pozostałości roślin doniczkowych, które uległy obumarciu lub zniszczeniu. Ważne, aby odpadami BIO nie nazywać kamieni oraz ziemi ogrodowej, popiołu z kominka lub grilla, odchodów zwierzęcych, mięsa i kości. Prawidłowa segregacja jest niezbędna. Odpady organiczne należy umieszczać w brązowych pojemnikach, wrzucając je luzem lub w brązowych workach, ulegających biodegradacji. Bioodpady w foliowym worku mogą stracić zdolność dalszego przetwarzania.

Gdzie wyrzucić odpady BIO?

Odpady BIO są produktami, które mogą wydzielać specyficzną woń. Nie wszyscy doceniamy złożoność procesów, odbywających się w brązowym pojemniku, dlatego aby pozbyć się BIO śmieci z terenu nieruchomości, można wybrać jedno z trzech rozwiązań, dzięki którym ekośmieci zostaną odpowiednio przetworzone, natomiast Ty unikniesz kary za nieprawidłową gospodarkę odpadami. Mamy dla Ciebie propozycje, spośród których każdy może znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Z którego z nich skorzystasz?

Kup kompostownik i wykorzystaj odpady jako nawóz

Dla osób, mieszkających w domu jednorodzinnym z ogrodem, rozwiązaniem na zagospodarowanie bioodpadów jest zakup kompostownika, do którego wrzuca się odpady organiczne, aby po jakimś czasie wytworzył się z nich wartościowy nawóz dla ogrodowych roślin. Jest to rozwiązanie ekologiczne, jednak wymaga samodyscypliny oraz odpowiedniego miejsca na umieszczenie kompostownika. Dla miłośników naturalnego nawożenia roślin jest to dobre wyjście, jednak jeśli wolisz ładniej pachnące rozwiązania, przejdź do drugiego sposobu.

Usunięcie odpadów przez podmiot gminny

W każdej gminie działa instytucja, zajmująca się wywozem odpadów. Komunalne usługi, choć regularne, po pierwsze wiążą się z dodatkowymi opłatami z tytułu usuwania odpadów BIO, po drugie natomiast wywożone są według ściśle ustalonego harmonogramu. Co zrobić więc w sytuacji, gdy potrzebny jest wywóz odpadów, zanim nadejdzie termin regularnego wywozu przez firmę komunalną? Jak rozwiązać problem odpadów zielonych, których po gruntownym sprzątaniu ogrodu jest o wiele więcej, niż na co dzień? Jeśli ta opcja spotkała się z Twoimi wątpliwościami, przejdź do kolejnego punktu.

Wywóz odpadów zielonych na życzenie klienta

Jeżeli pojawia się spora ilość odpadów ogrodowych po przycinaniu drzew, krzewów lub jesiennym grabieniu liści, warto skorzystać z oferty wywozu odpadów zielonych, realizowanej przez profesjonalną firmą. Podobnie jest w przypadku, gdy nie sprawdza się stosowanie kompostownika lub ilość bioodpadów jest już ogromna, a termin wywozu przez jednostkę gminną jest odległy. Dzięki zaangażowaniu oraz doświadczeniu pracowników, wywóz odpadów zielonych odbywa się bezproblemowo, terminowo i sprawnie. Dla osób, które poza pracami ogrodowymi realizują remont wnętrza,oferowane są usługi wywozu odpadów budowlanych, wszelkich sprzętów sanitarnych, elektronicznych (wanny, telewizory, lodówki, meble). Dzięki pracownikom pozbycie się odpadów organicznych oraz zalegających sprzętów stanie się niezwykle prosty.