Likwidacja dzikich wysypisk – jak pozbyć się dzikiego wysypiska?

W ostatnich czasach możemy dostrzec coraz więcej dzikich wysypisk, które są niekorzystne dla środowiska, dlatego tak ważne jest, aby je likwidować. Czym dokładnie jest dzikie wysypisko? Czy wyrzucanie śmieci w dowolne miejsce niesie ze sobą jakieś konsekwencje prawne? Jaki wpływ na środowisko mają dzikie wysypiska? W jaki sposób legalnie pozbyć się dzikiego wysypiska? Na te i na wiele innych pytań odpowiada poniższy artykuł.

Czym są dzikie wysypiska?

Dzikie wysypiska to miejsca, które nie są przeznaczone do składowania odpadów, natomiast regularnie porzuca się w nich odpady komunalne. Najczęściej tego typu lokacje znajdują się w lasach, a także przy osiedlowych wiatach na kontenery. Coraz częściej podrzucane są tam stare kanapy, lodówki, meble, drzwi, sedesy, szmaty, a nawet telefony i telewizory. Niestety konsekwencje takich zachowań są ogromne, dlatego tak ważne jest, aby dzikie wysypiska likwidować na bieżąco. Co ciekawe, coraz częściej do takiego składowania śmieci dochodzi w dzień, kiedy na zewnątrz nadal jest jasno, część społeczeństwa bowiem uważa to za całkowicie normalne. 

Konsekwencje nielegalnego wyrzucania śmieci.

Aby zminimalizować ilość miejsc, gdzie możemy zaobserwować dzikie wysypiska, dla osób, które nielegalnie wyrzucają śmieci przewidywana jest kara. Osobom, które dopuszczają się takich czynów często wydaje się, że pozostaną przez cały czas anonimowe. Jednak w praktyce identyfikacja sprawy jest stosunkowo prosta, bowiem możemy zauważyć coraz więcej kamer w miastach, na obrzeżach, a także w okolicach lasów. Prawo chroni środowisko naturalne, dlatego też kary za porzucanie śmieci są dość surowe. Można to zauważyć chociażby w sytuacjach, gdzie za wyrzucenie papierka na trawę winowajca otrzymuje mandat w wysokości 50 zł. Minimalna grzywna za tworzenie dzikich wysypisk wynosi 500 zł. Jeśli możliwe jest udowodnienie większej ilości odpadów, wówczas sprawca może liczyć się z koniecznością zapłacenia nawet 5 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach, dochodzi do odrabiania prac społecznych, jeśli jednak osoba nie wywiąże się ze swoich obowiązków, wówczas możliwe jest trafienie do więzienia na 30 dni. Zamiast narażać się na ewentualne kary, rozsądniejsze wydaje się być skorzystanie z profesjonalnych usług.

Dzikie wysypisko, a środowisko

Niestety ilość dzikich wysypisk wciąż rośnie, a co za tym idzie- poziom zanieczyszczeń również się zwiększa. W przypadku opadów deszczu powstają tzw. odcieki, które źle oddziałują zarówno na wody powierzchniowe, podziemne jak i glebę. To ostatnie zanieczyszczenie jest najtrudniejsze do usunięcia, bowiem szkodliwe metale ciężkie, bakterie i grzyby są obecne w promieniu nawet 50 metrów od nielegalnego wysypiska. Poprzez glebę następuje skażenie roślinności. Toksyczne związki szczególnie narażone są na uprawy sałaty, buraka i kapusty. Należy także pamiętać o tym, że dzikie wysypiska emitują także trujące gazy oraz pyły, które w skuteczny sposób zanieczyszczają powietrze. Dlatego też każdy powinien w sposób szczególny zadbać o to, aby zlikwidować wszelkie dzikie wysypiska. 

Jak pozbyć się dzikiego wysypiska?

Aby uniknąć sytuacji, w której ilość nowych dzikich wysypisk wzrasta, warto skorzystać z profesjonalnych usług. Przykładowo nasza firma  wywozi wszystkie dywany, lodówki, materace, meble, telewizory, a także inne przedmioty i urządzenia, których ciężko się pozbyć. Ceny są stosunkowo niskie i zależą od realnej ilości śmieci, a nie od wymiaru kontenera. Jeśli na terenie naszej posiadłości widoczne jest dzikie wysypisko- nie powinniśmy czekać. Nasza firma błyskawicznie posprząta zarówno garaż, ogródek, mieszkanie, jak i strych. Podejmiemy się każdego zlecenia, a załadunkiem zajmiemy się na własną rękę.